Comenius Forum

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: zgłoszenie wyjazdu do kuratorium  (Przeczytany 7876 razy)

hogapoga

• Użytkownik
  • **
zgłoszenie wyjazdu do kuratorium
« dnia: Wrzesień 22, 2010, 20:24:16 pm »

Wyjazd za 3 tygodnie, a ja dopiero dziś jako początkująca koordynatorka dowiedziałam się że organ prowadzący musi mieć całą dokumentację, którą trzeba przedłożyć następnie do kuratorium. Najgorsze jest to, że poza zakwaterowaniem nauczycieli i datą to nic nie mam. Harmonogram wyjazdu dopiero jest w trakcie układania przez stronę rumuńską, a selekcja dzieci też jest w trakcie. Mam wybrane dzieci do projektu, mogę zrobić kartę wycieczki itp, ale czy faktycznie ten harmonogram musi być dokładny i szczegółowy? Jak jest w innych kuratoriach? Czy ten program wyjazdu musi być dokładny i czy nie można tego jakoś dostarczyć na choćby 10 dni przed...? Pomóżcie, co zrobić w tej sytuacji?

KatarzynaG

• Użytkownik
  • **
Odp: zgłoszenie wyjazdu do kuratorium
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2010, 16:03:56 pm »

Wszystkie wyjazdy zagraniczne powinny być zgłaszane do Kuratorium.W praktyce u nas wygląda to tak, że odpowiedni urzędnik zerka okiem na dokumentację i przybija dwie pieczątki u dołu karty wycieczki (swoją i kuratoryjną). Do karty powinna być dołączona odpowiednia dokumentacja, nawet jeśli jest to tylko "roboczy plan wizyty", trzeba go załączyć. Brałam również ze sobą zgody rodziców i pełną listę uczestników z danymi. Tylko pani wizytator patrzyła na wszystko dość pobieżnie. Mam wrażenie, że liczyła się tylko pieczątka. Natomiast zdarzało się, że moja dyrekcja przy okazji "spraw służbowych" w kuratorium wyręczała nas w podbijaniu dokumentów i koordynator miał o jeden kłopot mniej. I nie musiało to być w określonym czasie przed wyjazdem, dlatego może nie śpiesz się? Piszę o swoich doświadczeniach, a jak jest u innych? Czekam na Wasze głosy...

Comeniuska

• Zaawansowany Użytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2010, 19:33:20 pm »

Czy jeśli jadą sami nauczyciele, to też składamy dokumenty w Kuratorium i Urzędzie? Co to za dokumenty?

ryszardsoltysik

• Początkujący Użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2010, 21:10:49 pm »

Zgłoszenie do kuratorium musi być wtedy, gdy zabieramy ze sobą uczniów. Przy tej okazji zapytam o inny problem, bo pomimo założenia oddzielnego wątku, nie doczekałem się odpowiedzi. Otóż moje pytanie dotyczy odpowiedzialności za uczniów podczas ich wyjazdów zagranicznych. Wiadomo, że rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę na taki wyjazd. Jaką odpowiedzialność ponoszą nauczyciele, ich opiekunowie w sytuacji, gdy uczniowie kwaterowani są u rodzin goszczących. Gdyby "nie daj Boże" coś im się w tym czasie wydarzyło lub dokonali jakiegoś wykroczenia. Jak można sprawować opiekę nad uczniem, który przez pół doby przebywa w innym miejscu?

Artur G

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2010, 22:35:43 pm »

Uważam, że zgłoszenie wyjazdu do kuratorium to po prostu dobra praktyka i nawyk, ale nie wymóg z natury prawnej. Rozporządzenie w tej sprawie wyraźnie mówi, że jest to konieczne w przypadku organizowania wypoczynku. W przypadku wyjazdów na wizyty robocze, nie mamy do czynienia z wypoczynkiem. Gdyby trzeba było postępować zgodnie z tym rozporządzeniem, to ciekaw jestem jak organizator przedstawiłby wszystkie wymagane dokumenty i uzgodnienia.
Osobiście, kiedy pytałem telefonicznie w kuratorium, to oni nie wiedzą do końca, czy powinno się to do nich zgłaszać, bo nie jest to wypoczynek i dla bezpieczeństwa proszą o zgłoszenie (wystarczy mail lub fax lub tradycyjna poczta) z podstawowymi informacjami jak w karcie wycieczki, bez dodatków z rozporządzenia.  Polecam lekturę rozporządzeń MEN w tej sprawie.
Artur

KalinaS

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2010, 10:19:42 am »

Ja dla kuratorium i OP przygotowalam dokumenty tj: karta wycieczki, plan programu, polise ubezpieczenia i imienna liste uczestników. Przygotowałam to kilka dni przed wyjazdem- w zasadzie w ostatniej chwili, bo nie wiedziałam, bo po prostu o tym nie wiedziałam..
Przed następną wizytą mam mieć przygotowane te dokumenty ok. miesiąc przed wyjazdem.

Ryszard_K

• FRSE
  • Koordynator wojewódzki z województwa lubelskiego
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2010, 12:43:33 pm »

"§ 7.1 Szkoły mogą organizować wycieczki i imprezy zagraniczne w formach, o których mowa w § 4 pkt 1-4 (wycieczki przedmiotowe, wycieczki krajoznawczo-turystyczne, imprezy krajoznawczo turystyczne, imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne)
2. Zgodę na zorganizowanie wycieczek... wyraża dyrektor, po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
3. Zawiadomienie,  o którym mowa w ust. 2 zawiera w szczególności:
1) nazwę kraju,
2) czas pobytu,
3) program pobytu,
4) imię i nazwisko kierownika oraz opiekunów
5) listę uczniów biorących udział w wyjeździe wraz z określeniem ich wieku."
Rozporządzenie MENiS z 8.11.2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki
(Dz. U. z 2001 r. Nr 135 poz. 1516).
Jak widać zgłoszenie takiego wyjazdu nie jest dobrą praktyką, czy zwyczajem, lecz wymogiem prawnym.

Comeniuska

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2010, 16:17:46 pm »

Wpisałam w google " Sposób zgłaszania wyjazdów zagranicznych uczniów do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu" i znalazłam cały plik doc informujący o tej procedurze - polecam przeczytać. Plik zawiera bardzo przydatne informacje, ale opiera sie na podstawie prawnej jaką jest
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku
w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły
 i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516).

Niedawno miałam szkolenie z zakresu Odpowiedzialności karnej nauczycieli , prowadzący zwrócił uwagę na  § 14 ww. rozporządzenia gdzie kierownikiem lub opiekunem uczniów biorących  udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej może być osoba znająca język obcy w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących  się na trasie planowanego wyjazdu.
(a przecież jadąc do np. Włoch nie znamy czeskiego,niemieckiego i włoskiego itd.)
Dlatego też polecił powoływać sie na inne rozporządzenie, którego nie pamietam, informację postaram się podać jutro.
Sam jako dyrektor wysyłając uczniów za granicę, nie traktował wyjazdu jako wycieczki.
Wydaje mi sie, że chodziło o Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych, jeśli mieszam to przepraszam, ale jutro postaram się to skorygować. 
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 20:18:20 pm wysłana przez Comeniuska »

Artur G

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2010, 20:15:14 pm »

Ryszardzie.
Muszę przyznać Ci rację. Moja wypowiedź była oparta na wspomnianej w moim poprzednim poście rozmowie telefonicznej z osobą z kuratorium. Na jej podstawie odniosłem się do rozporządzenia o organizacji wypoczynku, gdzie zawarte są inne wymagania. Sugeruje to, że nie tylko ja, ale i osoby w kuratorium nie są do końca poinformowane, skoro udzielają takich niejasnych odpowiedzi.
Mimo wszystko my robiliśmy do tej pory tak jak jest w przywołanym rozporządzeniu, choć dyrektor miał wątpliwości czy podanie danych teleadresowych, jakie są zawarte w liście uczestników dołączanej do karty wycieczki powinny być przekazywane na zewnątrz szkoły. Tych danych nie przekazywaliśmy, tylko imienne listy.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Artur

agniulka

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2011, 12:53:52 pm »

Jaką odpowiedzialność ponoszą nauczyciele, ich opiekunowie w sytuacji, gdy uczniowie kwaterowani są u rodzin goszczących. Gdyby "nie daj Boże" coś im się w tym czasie wydarzyło lub dokonali jakiegoś wykroczenia. Jak można sprawować opiekę nad uczniem, który przez pół doby przebywa w innym miejscu?
Mi również nie udało się tego nigdzie dowiedzieć, ale ustaliśmy z partnerami, że rodzice spisują ze szkołą kontrakt, w którym biorą na siebie odpowiedzialność za ucznia przyjeżdżającego poza godzinami jego pobytu w szkole i odpowiednio rodzice wysyłający, że takie zasady przyjmują do wiadomości.

pstol

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2011, 10:08:05 am »

Jak zobaczylem ten wątek to uczy odobily się od monitora. Wydaje mi się ze to jest sprawa pomiedzy szkolą i rodzicami, ale się mylilem.

ania34

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 21, 2011, 16:51:28 pm »

wydaje mi sie ze dyrektorzy chca aby zgłaszac te wyjazdy bo dzieki temu czuja sie bezpieczniejsi, bardziej "kryci". wiecie jak jest.

to nie jest zwykła wycieczka tylko impreza zagraniczna i zaraz by było "czemu kuratorium nie było poinformowane??"

ja zgłaszam i do mzo i do kuratorium kazda wycieczke zagraniczna i moblilnosci tez mam zamiar zgłaszac.

kasiaka

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 19, 2012, 05:21:32 am »

To zgłaszanie wyjazdu zagranicznego to nie jest żaden wymysł! Jest to konieczność! I proszę mi wierzyć - nie warto z tym zwlekać! Na dwa tygodnie przed wyjazdem należy to zrobić! W moim kuratorium dokładnie sprawdzono zawartość oraz kazano uzupełnić te dokumenty o polisę ubezpieczeniową i regulamin wycieczki podpisany przez uczniów. Pozdrawiam

Gosia Sleziak

• mailbymail.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 19, 2012, 07:16:36 am »

Brałam udział w 2 projektach. Wywiozłam za granicę 26 dzieci ze szkoły podstawowej. ZAWSZE zgłaszałam wyjazd w Kuratorium. Z pieczątką i numerem wyjazdu udawałam się do OP i zostawiałam kopię wszystkich dokumentów w OP. To wymóg, ale przede wszystkim sprawa naszego, nauczycielskiego bezpieczeństwa. Kuratorium MUSI być poinformowane o tego typu wyjazdach, bo gdyby coś się stało to pierwsze pytanie prokuratora będzie skierowane do OP i Kuratorium.  Oby nigdy to się nie stało.